Reloxan

Pálení žáhy v těhotenství

Jaké jsou potíže a jak jim předcházet

Jste těhotná a trápí vás pálení žáhy? Bohužel je to velmi častý jev. Téměř polovina nastávajících matek se potýká s refluxem, zejména v posledním trimestru. Přečtěte si více informací o tom, proč je pálení žáhy v těhotenství tak časté a co s tím můžete dělat.

2_5_image_1

Proč těhotné ženy trpí pálením žáhy? Vliv zvětšující se dělohy

Existuje jednoduchý důvod, proč se u těhotných žen často objevuje kyselý reflux nebo pálení žáhy - může za to dítě. Během čtyřicetitýdenního těhotenství vyroste dítě z velikosti malého hrášku do padesáticentimetrového novorozence a to znamená, že potřebuje prostor. Ke konci těhotenství má žaludek jen asi polovinu své původní kapacity. Navíc na něj tlačí celé tělo a pohyby dítěte. To vše usnadňuje zpětný tok natrávené potravy do jícnu, zejména, když je žaludek plný. Zde dráždí složky žaludečních šťáv (včetně kyseliny chlorovodíkové) citlivou tkáň sliznice. Výsledek? Pálení žáhy a kyselé říhání.

Víte, že…?

Žaludek denně vyprodukuje tři až čtyři litry žaludeční šťávy.

2_5_image_2

Jaká je souvislost mezi hormony a pálením žáhy? Na vině jsou hormonální změny

Těhotenství vede u nastávající matky k mnoha změnám, včetně těch hormonálních. Tělo mimo jiné vytváří více progesteronu, hormonu, který činí svaly a šlachy měkčími a pružnějšími. To později usnadní porod a průchod dítěte porodními cestami. Těhotenské hormony však ovlivňují také sval, který uzavírá jícen od žaludku. Ten se také stává pružnějším a jižtak spolehlivě nefunguje, takže nic nebrání tomu, aby obsah žaludku proudil směrem nahoru do jícnu – a to i tehdy, když na něj rostoucí dítě netlačí.

2_5_image_3

Jak dlouho pálení žáhy trvá? Četnost a délka

Na otázku, kdy může dojít k pálení žáhy během těhotenství, existuje mnoho odpovědí. Některé ženy trpí po celou dobu, zatímco jiné mají problémy až později v průběhu těhotenství. Nezáleží však na tom, zda vás pálí žáha od samého začátku nebo až na konci: dobrou zprávou pro nastávající maminky je, že příznaky obvykle po porodu rychle odezní. Až se dítě narodí, budete mít v břiše opět dostatek místa a vaše hormonální hladiny se stabilizují. Pokud však pálení žáhy přetrvává, mohou být příčiny jiné a na ty byste se měli zaměřit.

Jak pálení žáhy předcházet?

Tipy v těhotenství

Těhotenství je období mnoha změn – tělesných i duševních. Tyto změny mohou vyvolat pálení žáhy. Existují ovšem kroky, které můžete podniknout, abyste se těmto nepříjemným potížím vyhnula, i když jste těhotná. Následující doporučení vám mohou pomoci účinně předcházet pálení žáhy:

Nejlepší je se zdržet velmi mastných a kořeněných jídel.  Nedoporučují se ani další potraviny, které mohou způsobovat plynatost, jako jsou fazole nebo zelí. Naproti tomu chléb, suchary a ovesné vločky žaludeční kyselinu absorbují a přinášejí úlevu.

Více o jídle a pálení žáhy

Pálení žáhy v těhotenství můžete předejít tím, že budete jíst pět menších jídel denně namísto tří větších. Pokud břicho není tak plné, má více prostoru, aby se mohlo posunout, když bude miminko kopat.

Dbejte na to, aby vám oblečení nezvyšovalo tlak na břicho. Mělo by být volné, a hlavně dostatečně pružné, aby poskytovalo prostor.

Když si lehnete, měla byste mít horní část těla mírně vyvýšenou. Vlivem gravitace pak bude žaludeční šťáva snáze proudit zpět do žaludku. Pokud si zdřímnete, pak ideálně vsedě na pohovce nebo v pohodlném křesle.

Relaxace je nejen dobrá pro celkovou pohodu a pocit rovnováhy, ale pomáhá také proti pálení žáhy. Některým ženám může v těhotenství prospět akupunktura. Podle některých studií pomáhá ženám lépe jíst a spát.Než začnete s akupunkturou, poraďte se se svým lékařem.

2_5_teaser1

Zmírnit žaludeční potíže z překyselení mohou některé domácí prostředky a léčivé rostliny. Například škrobnaté potraviny, jako jsou suchary, banány a brambory, ale i minerální jíl, mohou absorbovat nadbytečnou žaludeční kyselinu. Sliz obsažený ve lněném semínku chrání citlivou tkáň žaludeční sliznice.

Více o domácích pomocnících proti pálení žáhy

2_5_teaser2

Vyhýbejte se potravinám a nápojům, které mohou vést k produkci žaludeční kyseliny, a tím k pálení žáhy. Patří mezi ně nápoje obsahující kofein nebo sycené oxidem uhličitým. Z jídelníčku by se také měla vynechat mastná, sladká a kořeněná jídla.

Další informace o potravinách a pálení žáhy

2_5_teaser3

Kdykoli můžete, udělejte si mezi posledním jídlem a časem, kdy jdete spát, přestávku, a snažte se odolat nutkání dát si půlnoční svačinu. Díky tomu si odpočine i váš žaludek.

icon_cactus

Reloxan® žvýkací tablety proti pálení žáhy

Reloxan® žvýkací tablety nabízejí rychlou a trvalou úlevu od pálení žáhy. Díky jedinečné kombinaci složek působí na žaludeční potíže z překyselení dvojím účinkem.

Minerální soli rychle neutralizují nadbytečnou žaludeční kyselinu a rychle zmírňují akutní příznaky, jako jsou pálení žáhy a kyselé říhání. Současně rostlinný extrakt z kaktusu opuncie obsahuje velké množství důležitých mukoadhezivních látek zvaných polysacharidy, které obalují podrážděnou sliznici jícnu a vytvářejí ochrannou vrstvu.

Pokud vás pálí žáha obzvlášť nepříjemně a výrazně, bude nejlepší se poradit s lékařem, zejména pokud máte i jiné potíže. Než začnete v těhotenství nebo v období kojení užívat jakýkoli přípravek, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Naše doporučení:

Pokud pálení žáhy přetrvává i po těhotenství, poraďte se s lékařem, abyste mohla vyloučit případné jiné příčiny

2_0_teaser5

I doma můžete najít pomocníky, které vám mohou ulevit od pálení žáhy, proto jsme vytvořili jednoduchý přehled:

Číst více

2_3_teaser4

Potraviny, na které se zaměřit a čemu se vyhnout, abyste pomohli s pálením žáhy.

Číst více

2_2_teaser4

Zde se dozvíte, proč může být nebezpečný, jak ho rozpoznat a jak ho léčit:

Číst více