4_1_header

Co znamená „tichý reflux“?

Existuje skutečně reflux bez typických příznaků? Ano, existuje a nemusí být tak neškodný, jak se zdá. Lidé, kteří trpí tichým refluxem, nepociťují klasické příznaky refluxu, jako jsou pálení žáhy nebo kyselá regurgitace (zpětný návrat žaludeční kyseliny do jícnu). Jejich stav tak může často zůstat dlouho neodhalen, což může být nebezpečné.

4_1_image_1

Co je „tichý reflux“?

Při tichém refluxu, kterému se také říká laryngofaryngeální reflux, stoupá žaludeční šťáva jícnem do krku, kde způsobuje problémy. Žaludeční kyselina obsažená v žaludečních šťávách dráždí a způsobuje zanícení citlivých sliznic dýchacích cest. Také enzym pepsin v žaludeční tekutině se dostává do krku a může se hromadit na sliznici. Tam zůstává stabilní v neutrálním prostředí, dokud není stimulován kyselinou, například při kontaktu s kyselými potravinami. Pak dráždí sliznici patra tím, že rozkládá bílkoviny tělesné tkáně namísto bílkovin obsažených v natrávené potravě.

4_1_image_2

Jak se „tichý reflux“ pozná?

Atypické příznaky

Rozdíl mezi tichým a klasickým refluxem spočívá v tom, že při tichém refluxu člověk nepociťuje jasné příznaky refluxní choroby, jako je pálení žáhy. Místo toho se u něj objevuje například chrapot, kašel, hlen, bolest v krku nebo potíže s polykáním, poškození zubů nebo pocit, že si musí neustále odkašlávat, nebo má "knedlík v krku" Také časté nachlazení může být příznakem tichého refluxu. Pokud se žaludeční šťáva dostane z hrtanu do průdušnice, může být dýchání obtížnější. Některé příznaky jsou nápadnější po ránu, protože reflux se zhoršuje při nočním ležení. Vodorovná poloha usnadňuje proudění žaludeční tekutiny do jícnu.

4_1_image_3

Proč může být „tichý reflux“ nebezpečný?

Riziko nezjištěného onemocnění

Pokud se neobjeví žádné příznaky týkající se žaludku, lékaře ani pacienta nejspíše nenapadne, že se jedná o problém se žaludeční kyselinou. I tichý reflux však může mít dlouhodobé následky. Pokud není odhalen a léčen, může kyselý obsah žaludku časem způsobit poškození sliznic. V důsledku toho se mohou potíže zhoršovat a postupně se může rozvinout onemocnění. Důsledkem dlouhodobého tichého refluxu mohou být vředy nebo jiné změny na sliznici, jako je zjizvení, a dokonce i rakovina hrtanu, stejně jako chronický kašel nebo astmatické záchvaty. Pokud tímto druhem dlouhodobých a opakujících se potíží trpíte, je to dobrý důvod k návštěvě lékaře.

Co dělat, když trpíte tichým refluxem?

Prevence a léčba

Pokud se žaludeční tekutina dlouhodobě a nepozorovaně vrací do jícnu, může to způsobit nejen potíže, jako jsou chrapot a bolest v krku, ale tichý reflux může vést k chronickým onemocněním. Existují různé možnosti, jak tomuto problému předcházet a jak potíže zmírnit. 

4_1_teaser1

Předcházet tichému refluxu pomáhá nízko bílkovinná strava s omezením masa a mléčných výrobků. Také je dobré se vyhýbat sladkým potravinám, čímž se zabrání stimulaci pepsinů v patře a jícnu, a tím i podráždění sliznic.

Bližší informace o stravě a pálení žáhy

4_1_teaser2

V případě tichého refluxu lékaři doporučují pít pouze vodu s hodnotou pH mezi 8 a 9,5, aby se v těle obnovila acidobazická rovnováha.

Více o domácích pomocnících při pálení žáhy

2_3_teaser4

Potraviny, na které se zaměřit a čemu se vyhnout, abyste pomohli s pálením žáhy.

Číst více

2_0_teaser5

I doma můžete najít pomocníky, které vám mohou ulevit od pálení žáhy, proto jsme vytvořili jednoduchý přehled:

Číst více

Reloxan

Vše, co potřebujete vědět o Reloxanu® – od mechanismu účinku přes jeho složky až po přirozené výhody, které nabízí.

Číst více