3_0_header

Zažívání

Jak funguje náš trávicí systém

Každý den jíme a pijeme, abychom svému tělu dodali důležité živiny a vitamíny, které potřebuje. Jak ale lidský trávicí systém skutečně funguje? Zde se dozvíte něco více o cestě, kterou potrava prochází tělem, a o tom, jak je zpracovávána.

3_0_image1

Jak tělo získává živiny a vitamíny

Naše tělo potřebuje energii ke všem činnostem, ať už jde o procházku, přemýšlení, cvičení nebo řízení auta.I když spíme, zpracovává tělo živiny přijaté z potravy.Aby mohly být důležité látky, jako jsou tuky, bílkoviny, sacharidy a vitamíny, využity k získání energie, prochází potrava při průchodu trávicím traktem různými úseky.Každý úsek má svůjspeciální úkol.

infografic

Ústa: Příjem potravy a její rozklad

Prvním úsekem trávicího traktu jsou ústa, kterými přijímáme potravu. Zuby rozkládají každé sousto a sliny se s ním mísí. Výsledkem je kašovitá směs, kterou můžeme snadno spolknout. Sliny obsahují také první z mnoha trávicích enzymů. Například alfa-amyláza, která štěpí sacharidy obsažené například v chlebu, na cukry s krátkým řetězcem.

Jícen: Doprava potravy do žaludku

Po spolknutí se potrava dostává z úst do jícnu. Svaly se stahují ve vlnách, čímž natrávenou potravu posouvají k žaludku; ten je od jícnu oddělen svalem, který se otevírá a zavírá a nazývá se jícnový svěrač. Obvykle se otevírá pouze při polykání jako jakýsi dveřník, který brání pronikání žaludeční kyseliny do jícnu.

Žaludek: Změkčování a rozkládání potravy

Při pohybu žaludku se kašovitá potrava mísí s žaludeční šťávou, která je velmi kyselá; speciální žaludeční buňky produkují kyselinu chlorovodíkovou, která může snížit hodnotu pH až na 1-1,5. Bakterie zde nemají šanci. Kyselé prostředí také aktivuje pepsin – enzym, který štěpí bílkoviny v potravě. Žaludek hraje také důležitou roli pro správné vstřebávání vitamínu B12 ve střevě. Pohárkové buňky žaludeční sliznice produkují speciální hlen, který chrání sliznici proti poleptání kyselinou chlorovodíkovou.

Střeva: Zpracování živin a odstraňování odpadu

Poté, co je potrava správně rozložena, vytlačuje žaludek kaši směrem k tenkému střevu. Tenké střevo, dlouhé asi 5 metrů, zajišťuje další fázi trávení. Trávicí šťávy (střevní šťávy, žluč, pankreatické šťávy) pomohou zpracovat bílkoviny, cukry a tuky. Živiny přecházejí střevní stěnou do krve. V tlustém střevě zpracovává těžko stravitelnou vlákninu střevní mikrobiom, který tvoří různé druhy střevních bakterií. Tyto bakterie také produkují vitamíny, jako jsou biotin nebo kyselina listová, a jsou nezbytné pro správnou funkci imunitního systému. Tlusté střevo také odvádí vodu z natrávené potravy, aby tak zahustilo stolici.

Konečník: Vylučování stolice

Konečník (rektum) je poslední částí tlustého střeva. Je také spojen s řitním kanálem, zakončeným řitním otvorem. Stolice může zůstat v konečníku až pět dní, než se řitním otvorem vyloučí. Skládá se z nestravitelných zbytků potravy, hlenu, vody a bakterií. Za její hnědou barvu může sterkobilinu, odpadní produkt žluči.

Co můžete udělat v případě problémů?

Když trávení nefunguje správně

Čas od času se mohou vyskytnout zažívací obtíže. Pokud postihují horní část trávicího traktu, můžete například pozorovat pálení žáhy nebo kyselé říhání. V těchto případech mohou pomoci jemné domácí prostředky. Kromě toho jsou účinným prostředkem ke zmírnění opakujících se žaludečních potíží z překyselení antacida, jako jsou například žvýkací tablety Reloxan®. Obtěžující mohou být i další příznaky, jako je bolest žaludku, zácpa nebo mírný průjem. Pokud se objevují jen občas, není se obvykle čeho obávat. Pokud však máte problémy se zažíváním pravidelně, měli byste navštívit lékaře, který vás podrobněji vyšetří a ujistí se, že se nejedná o závažný stav.

icon_cactus

Reloxan® pomáhá při opakovaných žaludečních potížích způsobených překyselením žaludku.

Pokud se pálení žáhy a žaludeční potíže spojené s překyselením žaludku pravidelně opakují, jsou žvýkací tablety Reloxan® rychle působícím prostředkem úlevy. Díky svému jedinečnému složení působí Reloxan® proti žaludečním potížím dvojím účinkem - minerální soli rychle neutralizují nadbytečnou žaludeční kyselinu a speciální extrakt z opuncie vytváří přirozenou ochrannou vrstvu, která pokrývá podrážděnou sliznici jícnu.

 

 

3_0_teaser1

Vaše obtíže mohou mít různé důvody a různé způsoby jejich řešení.

Číst více

2_3_teaser4

Potraviny, na které se zaměřit a čemu se vyhnout, abyste pomohli s pálením žáhy.

Číst více

1_0_teaser1

Přečtěte si o všech příčinách a o tom, jak můžete najít rychlou úlevu od tohoto nepříjemného pocitu pálení žáhy.

Číst více