Reloxan

Pálení žáhy způsobené stresem

Obvyklé příčiny a co může pomoci

Stres vás může zasáhnout až do žaludku, a to jak obrazně, tak doslovně. A skutečně, stres v žaludku pociťujeme, když jsme nervózní nebo napjatí, třeba před zkouškou nebo cestou. Existují však i další věci, které mohou negativně ovlivnit trávicí systém, třeba když jíme rychle, zejména pokud je jídlo takzvaně bohaté. Výsledkem může být pálení žáhy, kyselý reflux a bolesti žaludku.

2_2_image_1

Jak stres ovlivňuje trávení? Pokles gastrointestinální aktivity

Stres má ovšem důležitou funkci: stará se o to, abychom byli chráněni před potenciální hrozbou. Náš organismus uvolňuje adrenalin a posílá více krve do rukou a nohou. A to znamená, že v trávicím systému je krve méně. Tělo má jednoznačnou prioritu: zachránit náš život. Problém je však v tom, že fyzická reakce na akutní stres, jakým je například termín nějakého úkolu v práci, je úplně stejná jako reakce na ohrožení naší bezpečnosti. V obou případech je činnost žaludku a střev zpomalena a tělo nemá dostatek energie na to, aby se soustředilo na hladký průchod mezi žaludkem a střevy. Pokud tento stres přetrvává delší dobu, mohou se objevit zažívací potíže, jako jsou pálení žáhy, reflux a bolesti žaludku.

2_2_image_2

Proč může stres způsobovat pálení žáhy? Vliv hormonů a stravování se v rychlosti

Pocit v břiše, který máte, když zažíváte velký vnitřní tlak, nelže. Při stresu se zvyšuje napětí v celém těle. Současně mohou přirozené pohyby zažívacího systému, které posouvají natrávenou potravu trávicím traktem, na určitou dobu téměř úplně přestat fungovat, když se do hry zapojí stresové hormony.

Kyselina ze žaludku pak může snadno proudit vzhůru a dráždit citlivou sliznici jícnu.  Stravování se v rychlosti, což je často dalším projevem stresu, si může od žaludku vybrat svou daň. Pokud jídlo řádně nerozkoušete a při jídle polykáte velké množství vzduchu, zvyšuje se tlak na žaludek a nutí ho pracovat ještě usilovněji. Dojde tak k vytlačování  natrávené potravy a žaludeční kyseliny nahoru přes svěrače v horní části žaludku do jícnu. Následně se může objevit pálení žáhy, kyselé říhání a žaludeční potíže z překyselení.

Víte, že…?

Lidé trpící úzkostí jsou třikrát více ohroženi pálením žáhy.

2_2_image_3

Jak zjistíte, co je příčinou? Propojení příznaků a vašeho celkového stavu

Není snadné určit, co přesně pálení žáhy u člověka vyvolává a zda je stres jedním z faktorů. Příčiny mohou být různé. A problémy, které mohou vést k emočnímu stresu, jsou také velmi rozmanité. Mohou to být různé problémy, od zdravotních až po problémy ve vztahu nebo velké pracovní vytížení.  I příjemné události, jako je cestování, mohou vyvolat stres. Kromě toho každý zvládá stres jinak: problém, který může být pro jednoho zdrcující, může jiného nechat chladným. Při hledání příčin je užitečné pečlivě sledovat své příznaky a životní styl a v ideálním případě si zapisovat, co pozorujete.  To často pomáhá objasnit důležité věci.

Co pomáhá proti pálení žáhy ze stresu?

Kroky vedoucí k úlevě

Jedna věc je jasná, stres netrápí jen naši mysl, ale zatěžuje také trávicí systém a může vést k pálení žáhy. Potíže, které stres vyvolává, mohou sahat od dráždění až po bolest. Zde najdete konkrétní každodenní tipy a kroky, jak příznaky zmírnit.

2_2_teaser1

Zpomalte a věnujte jídlu čas – zkuste jíst v přítomnosti někoho příjemného a odložte telefon.  Najděte si klidné místo, kde se můžete v klidu najíst. Čím více se na jídlo soustředíte, tím lépe ho vaše tělo dokáže zpracovat. Pokud opravdu spěcháte, je lepší si v klidu dát něco menšího než se snažit rychle zhltnout těžké jídlo. 

2_2_teaser2

Váš žaludek snáze tráví lehčí potraviny, jako jsou zelenina, polévky a ryby. Každé sousto co nejlépe rozžvýkejte. Tím se jídlo řádně rozmělní, sliny zahájí proces trávení a umožní snadný průchod jícnem. Když je již jídlo rozžvýkané na kaši, má s ním žaludek méně práce.

2_2_teaser3

Dbejte na to, abyste při jídle dost pili, jídlo tím „spláchli“ a zředili obsah žaludku. Nejlepší volbou pro citlivý žaludek je neperlivá voda nebo čaj. Syceným nápojům se raději vyhněte.

Další informace o potravinách a pálení žáhy

icon_cactus

Reloxan® žvýkací tablety proti pálení žáhy

Stres může způsobovat pálení žáhy. Reloxan® žvýkací tablety rychle a spolehlivě zmírňují pálení žáhy a žaludeční potíže z překyselení. Navíc přirozeně chrání a zklidňují podrážděnou sliznici jícnu. Díky minerálním solím - uhličitanu vápenatému a uhličitanu hořečnatému - a díky rostlinným účinným látkám z kaktusu opuncie, tyto žvýkací tablety rychle zklidňují vaše potíže.

Jelikož se Reloxan® nemusí ničím zapíjet, jsou žvýkací tablety ideální i na cestách.

 

 

2_2_teaser4

Zde se dozvíte, proč může být nebezpečný, jak ho rozpoznat a jak ho léčit:

Číst více

1_0_teaser1

Přečtěte si o všech příčinách a o tom, jak můžete najít rychlou úlevu od tohoto nepříjemného pocitu pálení žáhy.

Číst více

1_0_teaser3

Máte problém s pálením žáhy? Otestujte se a zjistěte to.

 

Udělat si test