3_1_header

Potíže s trávením

Jak k nim dochází a co pomáhá

Mnoho z nás má čas od času trávicí problémy. Projevují se různými způsoby: mezi nejčastější patří nepříjemné pocity z překyselení a pálení žáhy, nadýmání, zácpa nebo průjem. Tyto příznaky však nemusí být nutně známkou závažného onemocnění. Všichni jsme pravděpodobně zažili situaci, kdy jsme byli nervózní kvůli zkoušce nebo plánům na cestu, čímž došlo k rozrušení našeho trávicího systému. Někteří lidé mají žaludeční potíže kvůli potravinové intoleranci na látky, jako jsou laktóza nebo lepek. Ať už je důvod jakýkoli, zažívací obtíže ovlivňují kvalitu našeho života. Zde se dozvíte více o tom, proč vznikají a jak je můžete řešit.

3_1_image_1

Nadýmání

Příčiny: vzduch a některé potraviny 

Nadýmání způsobují nejčastěji potraviny s velkým obsahem vlákniny a sacharidů. Některé potraviny, jako např. zelí nebo luštěniny, vytvářejí v trávicím traktu velké množství plynu. Pocit nadýmání nebo plnosti můžete mít také tehdy, pokud jíte velká sousta a s jídlem polykáte hodně vzduchu.

Víte, že…?

Větry nepáchnou, pokud neobsahují produkty rozkladu bílkovin, jako je sirovodík.

3_1_image_2

Průjem a zácpa

Stres zrychluje, nedostatek pohybu zpomaluje

Stresové situace působí na celý nervový systém, a tedy i na miliony nervových buněk v trávicí soustavě. Výsledkem je zrychlení trávicího traktu, což může způsobit i průjem. Jakmile se situace uklidní, obvykle se uklidní i trávení. Pokud se však příznaky objevují často, je třeba se poradit s lékařem. Potravinová intolerance může vyvolat i krátkodobé nadměrné reakce zažívacího traktu. Zácpa naopak znamená, že střeva nejsou dostatečně aktivní. Nedostatečný pitný režim, nedostatečné množství vlákniny v potravě nebo nedostatek pohybu mohou trávicí procesy zpomalit. Zácpa může postihnout i ženy s oslabeným pánevním dnem, což se může stát například po těhotenství.

3_1_image_3

Reflux a pálení žáhy

Nejčastější řešení: Vaše strava

Při refluxu se obsah žaludku a žaludeční kyselina dostávají nahoru do jícnu, protože svěrací sval mezi žaludkem a jícnem nefunguje správně. Existuje mnoho důvodů, proč k tomu dochází: strava, stres, obezita, hormonální změny v těhotenství i svalová slabost související s věkem – ty všechny mohou vyvolat reflux a způsobit pálení žáhy. Pokud vás čas od času pálí žáha, možná váš trávicí systém reaguje na něco konkrétního. Existují různé spouštěče, které mohou dále stimulovat tvorbu žaludeční kyseliny: těžká jídla, velmi kyselé ovoce, kofein, alkohol a nikotin. To vše může vést k pálení žáhy a žaludečním potížím z překyselení. Dalším faktorem, který může v těle vyvolat pálení žáhy, je jídlo ve spěchu. 

Co pomáhá proti zažívacím potížím?

Řešení obtíží

Ať už vás trápí nadýmání, pocit plnosti, pálení žáhy nebo kyselé říhání v důsledku refluxu, všechny tyto potíže jsou nepříjemné, ne-li přímo bolestivé, a mohou zhoršit kvalitu vašeho života. Existují však způsoby, jak těmto příznakům čelit. Pokud občas trpíte zažívacími problémy, můžete začít osvědčenými domácími prostředky. A pokud nepomohou, může vám lékárna nabídnout účinné přírodní produkty. 

Tyto potíže lze účinně zklidnit například pomocí přípravků s obsahem mátového a kmínového oleje. Také mátový čaj vám může pomoci cítit se lépe, ale pro dosažení skutečné úlevy je lepší zajít si do lékárny pro účinné léky.  V tomto případě žádejte léky s obsahem mátové a kmínové silice v tabletách, které jsou odolné vůči působení žaludečního prostředí. Vyzkoušet můžete například volně prodejný lék Gaspan.

Pokud máte průjem, neměli byste zpočátku jíst a měli byste pít hodně nesycené vody nebo čaje. Pokud něco jíte, vybírejte si lehká a snadno stravitelná jídla. Zmírnit průjem mohou suchary nebo brambory. Vyhýbejte se těžkým jídlům, těžko stravitelným potravinám, džusům a syceným nápojům. Z jídelníčku by se také měla vynechat káva a alkohol.

Zácpu lze obvykle dostat pod kontrolu zvýšeným pitím tekutin a pravidelným pohybem. Dále pomáhá konzumace potravin bohatých na vlákninu, jako je ovoce, zelenina nebo celozrnné výrobky. Ty ve střevech bobtnají a expandují a pomáhají je roztahovat, což následně stimuluje trávení a odstraňuje zácpu.

Při pálení žáhy někdy pomáhá vypít velkou sklenici nesycené vody nebo šálek heřmánkového čaje. Také suchý chléb, krekry nebo banány absorbují nadbytečnou žaludeční kyselinu a pomáhají zmírnit zažívací potíže z překyselení. Zjistěte více o tom, kteří domácí pomocníci mohou v určitých případech zmírnit potíže spojené s pálením žáhy.

icon_cactus

Reloxan® žvýkací tablety proti pálení žáhy

Ke spouštěčům zažívacích potíží, které mohou způsobit pálení žáhy, patří mimo jiné špatné stravovací návyky nebo stres v situacích, jako je blížící se zkouška nebo cestování. Pokud domácí prostředky nepomáhají, mohou vám rychlou úlevu přinést žvýkací tablety Reloxan®. Ty obsahují uhličitan vápenatý, uhličitan hořečnatý a extrakt z opuncie: Uhličitany vážou nadbytečnou žaludeční kyselinu, zatímco sliz v opuncii zklidňuje a chrání sliznici jícnu. Přípravek Reloxan® je zároveň dobře snášen a je k dostání v praktické formě žvýkacích tablet, které můžete užívat i na cestách.

Naše doporučení:

Pokud máte jakékoliv zažívací potíže, může být užitečné si vést potravinový deník. Získáte tak přehled o potravinách, na které citlivě reagujete, a těm se pak můžete vyhnout.

1_0_teaser1

Přečtěte si o všech příčinách a o tom, jak můžete najít rychlou úlevu od tohoto nepříjemného pocitu pálení žáhy.

Číst více

2_2_teaser4

Zde se dozvíte, proč může být nebezpečný, jak ho rozpoznat a jak ho léčit:

Číst více

Reloxan

Vše, co potřebujete vědět o Reloxanu® – od mechanismu účinku přes jeho složky až po přirozené výhody, které nabízí.

Číst více